Боромлянська громада
Сумська область, Охтирський район

ДО ВІДОМА!

Дата: 02.08.2023 15:11
Кількість переглядів: 162

«Переваги пробації»

  Фото без описуЛюдей, які вчиняють правопорушення, неможливо перевиховати за тюремними мурами. Цю проблему потрібно вирішувати завдяки системній роботі, яка здатна служити альтернативою ув’язненню – пробації. Важливо зрозуміти, що пробація – це не пробачення. Звісно, суспільство потребує справедливого вироку для понесення покарання за злочин. Але треба враховувати й перспективу та думати про те, чи буде правопорушник безпечним для суспільства після в’язниці. Пробація – це сучасний інструмент у роботі з правопорушниками, який відповідає практиці розвинених країн. Впровадження пробації в Україні є найбільш важливою і успішною реформою системи кримінальної юстиції України.

Клієнтами пробації є:

- обвинувачені, стосовно яких органом пробації готується досудова доповідь;

- особи, засуджені до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт;

- особи, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт;

- особи, звільнені від відбування з випробуванням;

- особи, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, стосовно яких вживаються заходи з підготовки їх до звільнення.

Як працює пробація?

1. Досудова пробація – забезпечення суду інформацією, що характеризує особу, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення, з метою врахування обставин її життя для прийняття судом справедливого рішення про міру її відповідальності (складення досудової доповіді).

2. Наглядова пробація – здійснення наглядових та соціально-виховних заходів: надання психологічної, консультативної та інших видів допомоги, сприяння працевлаштуванню, залучення до навчання, участь у виховних заходах та соціально-корисній діяльності, проведення індивідуально-профілактичної роботи, відносно особи, до якої застосовується пробація.

3. Пенітенціарна пробація – це допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі у трудовому та побутовому влаштуванні за обраним нею місцем проживання, влаштування до закладів охорони здоров’я та сприяння в адаптації до життя у суспільстві.

Пробаційні програми – спеціальні програми соціально-психологічного або психо-корекційного напряму, які суд зобов’язує пройти для того, щоб людина змінила свою прокримінальну поведінку, своє ставлення до оточуючих, свій внутрішній світ.

Затверджено чотири пробаційні програми для роботи з суб’єктами пробації:

-«Попередження вживання психоактивних речовин»;

-«Подолання агресивної поведінки»;

-«Зміна прокримінального мислення»;

-«Формування життєвих навичок»;

-«Подолання домашнього насильства».

  До реалізації пробаційної програми у порядку, визначеному законодавством, можуть залучатися установи, організації, незалежно від форми власності, об’єднання громадян, окремі громадяни, які можуть надавати послуги, необхідні для реалізації пробаційних програм.

 Реалізація кожної пробаційної програми передбачає: складання графіка, відвідування занять, дотримання певних правил поведінки при цьому, оцінку результатів та висновок про виконання пробаційної програми. Спільною метою пробаційних програм є досягнення позитивних змін у поведінці суб’єкта пробації.

Які переваги пробації?

Для держави вцілому:

- зниження злочинності та кількості ув’язнених осіб;

- позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі на багато дорожче (в 10-12 разів) для держави, ніж перебування особи на пробації;

- дотримання міжнародних стандартів та європейських цінностей.

Для суспільства:

- убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;

- справедливе здійснення правосуддя: обрання покарання, необхідного і достатнього для виправлення.

Для особи, яка вчинила правопорушення:

- можливість змінитися без ізоляції від суспільства, підтримка на шляху до змін;

- збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;

- збереження роботи та житла.

  На територіях Тростянецької міської територіальної громади та Боромлянської сільської територіальної громади завдання і функції уповноважених органів з питань пробації виконує Охтирський районний сектор №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області, який розташований за адресою: вул. Заводська, буд. 1, м. Тростянець.

  Протягом шести місяців 2023 року по обліках сектору пройшло 116 осіб, засуджених до покарань не пов’язаних з позбавленням волі, та притягнутих до адміністративної відповідальності:

- підготовлено 28 досудових доповідей, в т.ч. 1 на неповнолітнього обвинуваченого;

- з метою підготовки до звільнення осіб, засуджених до покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певних строк опрацьовано 17 повідомлень-запитів від установ виконання покарання;

- на рахунок місцевих громад перераховано 20063 грн., сплачених засудженими до покарання у виді штрафу;

- в дохід держави протягом року перераховано коштів на суму 21250 грн. 21 коп., утриманих із заробітку засуджених до виправних робіт.

  Пробація – цивілізований шлях роботи із правопорушниками, який довів свою ефективність в Європі з точки зору зорієнтованості на убезпечення суспільства та попередження вчинення повторних злочинів особами,  які їх вже вчиняли.

  Впровадження пробації в Україні – це не лише крок на зустріч європейським стандартам роботи з правопорушниками, але й можливість виправлення правопорушників без ув’язнення.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь